KLASA II C PIECZE ŚWIĄTECZNE PIERNIKI

KLASA II C PIECZE ŚWIĄTECZNE PIERNIKI

Zbliża się okres Świąt Bożego Narodzenia, czas świątecznych wypieków, ubierania choinki i innych przedświątecznych przygotowań. I to właśnie ta przedświąteczna „gorączka” stała się doskonałą okazją do zorganizowania w naszej szkole „Warsztatów pieczenia świątecznych pierników”.

Zajęcia odbyły się w szkolnej stołówce, gdzie uczniowie klasy II c, mieli okazję nauczyć się wypieku pysznych, świątecznych pierników. Z wielką radością wałkowały przyniesione wcześniej przez panią Martę Vogt – Jabłońską ciasto, wycinały foremkami ulubione kształty, często związane z motywami Świąt Bożego Narodzenia. Pani Marta, mama naszego kolegi Jasia, nie tylko przyniosła piernikowe ciasto, ale również opowiadała historię pieczenia pierników. Jak kiedyś przygotowywano te smakołyki, jakich dodawano przypraw, skąd wzięła się ich nazwa. Prowadziła dzieci przez cały proces, od wałkowania, wycinania, po pieczenie i ozdabianie. Opowiadała przy tym rożne historie związanie ze świątecznymi wypiekami. Mama naszego kolegi Konrada, pani Renata Kaczyńska czuwała nad organizacją pracy, służyła pomocą na każdym etapie naszego wspólnego działania.

Bardzo dziękujemy naszym wspaniałym mamom za pomoc i zorganizowanie tych warsztatów, podczas których w całej szkole unosił się korzenny zapach przywołujący wśród dzieci, najmilsze wspomnienia świąteczne. Pieczenie pierniczków sprawiło dzieciom wielką radość, a jednocześnie w sposób miły i praktyczny utrwaliło tradycje Świąt Bożego Narodzenia.

Tekst i zdjęcia Agnieszka Korach