Kosz obfitości w Ia

Kosz obfitości w Ia

W minionym tygodniu uczniowie klasy 1a realizowali projekt edukacyjny „Kosz obfitości”. Głównym celem projektu było odkrycie darów i piękna naszej polskiej jesieni.

Uczniowie opowiadali o pracach jesiennych w sadach i ogrodach. Poznali popularne owoce

i warzywa oraz ich cenne wartości odżywcze. Dowiedzieli się co to jest „spiżarnia” i poznali sposoby przechowywania oraz robienia zapasów na zimę. Bawili się w kodowanie tworząc „Instrukcję przygotowania powideł”.

Rozpoznawali najbardziej znane drzewa występujące w parkach i lasach. Porządkowali ich liście i owoce. Był oczywiście spacer do parku w celu poszukiwania poznanych drzew

i podziwiania barw jesieni.

Uczniowie tworzyli również mapę skojarzeń wokół tematu „złoto”. Próbowali dzięki temu wyjaśnić co oznacza powiedzenie „złota polska jesień”.

Były też zabawy z jesiennym wiatrem z wykorzystaniem foliowych woreczków i sznurka.

Ze zgromadzonych darów jesieni powstały ciekawe prace plastyczne. Z odciskanych liści malowanych barwami jesieni powstały piękne kompozycje, a z kasztanów „Jeżyki”. Na zajęciach „Jesteśmy kreatywni” szyszki sosnowe przemieniły się w „Zwierzątka z baśniowego lasu”

Mieliśmy również szczęście zobaczyć prawdziwe babie lato. Już teraz wiemy skąd biorą się te cieniutkie nitki pajęczyny unoszone  przez wiatr. Wiemy też, że są one symbolem polskiej złotej jesieni przypadającej na koniec września i początek października.

Tydzień minął nam na intensywnej pracy, odkrywaniu i poznawaniu, ale nie zabrakło również dobrej zabawy!

Tekst i zdjęcia: Jolanta Nowacka