Wizyta w Muzeum Piekarstwa

Wizyta w Muzeum Piekarstwa

“Z szacunku do historii i serca potrzeby
Powstało to Muzeum, gdzie królują chleby,
Które właśnie w tym miejscu doznają starania,
Należnego kultu i poszanowania”.

Pod koniec września uczniowie klas trzecich naszej szkoły udali się do Muzeum Piekarnictwa w Pleszewie. Znajduje się ono w budynku dawnej piekarni, która działała w tym miejscu od 1913 r. Jeszcze w 2005 roku wypiekano w niej chleb. Gdy właściciele – Państwo Grażyna i Tomasz Vogt – wybudowali nowoczesną piekarnię, w dawnej siedzibie postanowili urządzić muzeum. Jest w nim wiele starych sprzętów, które nadal są sprawne. Muzeum ukazuje dorobek wielopokoleniowej rodziny, która przez 180 lat zajmowała się wypiekiem pieczywa.

Podczas lekcji muzealnej dzieci miały możliwość poznać tradycyjne metody wyrabiania  ciasta oraz zobaczyć narzędzia i stare maszyny, które ułatwiały pracę piekarzowi 200 lat temu. Uczyły się  szacunku dla chleba i tradycji. Poszerzyły wiedzę o piekarstwie, zawodzie piekarza oraz jego historycznym warsztacie. Po uprzednim umyciu rąk i założeniu fartuszków, mogły własnoręcznie formować bułeczki, rogaliki i inne fantazyjne formy w zależności od pomysłowości,  np. ślimaczki na liściach.

W czasie gdy dzieci oglądały film o historii chleba, ich twórczość wypiekała się w piecu. Gdy tylko smaczne i fantazyjne wytwory stamtąd wydobyto, zostały od razu zjedzone lub zabrane do domu. Wycieczka dostarczyła dzieciom wielu wrażeń i radości. Każdy uczestnik otrzymał ,,DYPLOM  MISTRZOWSKI’’ za wykonanie figurki z ciasta.

Tekst i zdjęcia Agnieszka Korach